Ratunkiem był obraz Jezusa Miłosiernego

„Kim jestem w Bożych oczach?” – odpowiedzi na to pytanie poszukują uczestnicy rekolekcji Ruchu Światło-Życie w Koninie.

Rekolekcje pierwszego stopnia Oazy Nowej Drogi, które są skierowane głównie do uczniów po VI klasie podstawówki, skupiają się na odkrywaniu tożsamości, odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie, a także w odniesieniu do Boga i samego siebie.

Ksiądz Michał Tucznio, moderator turnusu w Koninie (niedaleko Mszany Dolnej), wyjaśnia, że przygotowując się do rekolekcji, sięgał do swojego osobistego doświadczenia. – Dla mnie ratunkiem od piekła samopotępienia i społecznego ostracyzmu okazał się wizerunek Jezusa Miłosiernego. Ten aspekt mojej relacji z Jezusem chciałem przekazać moim podopiecznym – relacji pełnej pokoju, wyrozumiałości i akceptacji. Nie chcę, żeby nasi uczestnicy w pierwszym rzędzie zadawali sobie pytanie: „Co sądzą o mnie inni?” albo „Czy ja jestem zadowolony z siebie?”, ale by spojrzeli w oczy Jezusowi i zadali pytanie: „Kim jestem w Twoich oczach?” – opowiada. – W tym spojrzeniu jest prawda. Prawda o grzesznym, słabym, zagubionym człowieku. Prawda o Bogu, który w tym wszystkim przede wszystkim widzi człowieka, którego kocha – dodaje ksiądz.

– Już pierwszego dnia, patrząc na obraz Jezusa Miłosiernego, poczułam, że coś się we mnie zmieniło. Potem codziennie wpatrywałam się w obraz. Każdy detal, choćby najmniejszy, zdawał się mówić: „Nie bój się, jestem z tobą” – wyznaje Ania, uczestniczka rekolekcji. – Od jakiegoś czasu miałam dość duże problemy z samoakceptacją, ale patrząc na ten obraz, zastanawiałam się, kim jestem w oczach Jezusa. Śpiewając jedną z piosenek, uświadomiłam sobie, ile razy zamykałam się w swoim wnętrzu i odpychałam miłość najbliższych, którzy chcieli mi tylko pomóc – mówi.

Oazowicze w trakcie rekolekcji pełnią posługi, które również pomagają w odkrywaniu siebie i uczą odpowiedzialności względem drugiej osoby. Dbają o czystość ośrodka i podejmują dyżury liturgiczne podczas Mszy św. oraz nabożeństw (np. adoracji Najświętszego Sakramentu, którą kończy się każdy dzień).

Wraz z animatorami uczestnicy biorą udział w zajęciach muzycznych, sportowych i artystycznych. Wieczorami odbywają się spotkania tematyczne. Był m.in. wieczór powołaniowy, podczas którego małżonkowie, siostra zakonna, klerycy i ksiądz dzielili się świadectwem ciągłego odkrywania planu Pana Boga na ich życie.

Wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży z archidiecezji krakowskiej odbywają się w trzech turnusach. Pierwszy zakończy się 14 lipca. W sumie na oazy w naszej diecezji wyjedzie w tym roku ok. 1300 uczestników. 17 lipca rozpoczną się ponadto rekolekcje trzeciego stopnia Oazy Nowego Życia w Rzymie.

an. Justyna Zygmunt

Post Author: Michał Grzyb