Diakonia Misyjna

DIAKONIA MISYJNA

Moderator:

Kazimierz Króżel

kazimierzkrozel@gmail.com

Animator odpowiedzialny

Judyta Sowa

508 758 456

judyta.sowa@gmail.com

 
Misjonarz jest człowiekiem miłości: aby mógł głosić każdemu bratu, że jest kochany przez Boga i on sam może kochać, misjonarz musi dawać świadectwo miłości względem wszystkich, poświęcając życie dla bliźniego. Misjonarz jest bratem wszystkich, bo ma w sobie ducha Kościoła, jego otwartość i zainteresowanie dla wszystkich narodów i ludzi, zwłaszcza dla najmniejszych i najuboższych. W ten sposób przekracza granice i podziały rasowe, kastowe czy ideologiczne. Jest znakiem miłości Bożej w świecie, która nie wyklucza ani nie wyróżnia nikogo.                                       Jan Paweł II Redemtoris Missio
14469552_10207188977789460_353048373489056145_n
Cele:
Idźcie i głoście, Czyńcie uczniów oraz Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów – to kolejne hasła roku, nad którymi pochylaliśmy się w Ruchu Światło-Życie w czasie pierwszych lat istnienia Diakoni Misyjnej. Dzięki nim nasz Ruch obudził w sobie znów świadomość, że Wielki Nakaz Misyjny Chrystusa jest naszym stałym zadaniem i wezwaniem, do którego realizowania i wypełniania powołana została właśnie diakonia misyjna.
       WIZJA DIAKONII

 • Bycie misjonarzami.
 • Dzieła miłosierdzia i ewangelizacji.
 • Ewangelizacja poza granicami kraju.
 • Realizacja celów Ruchu poza Polską.
 • Prowadzenie do dojrzałości chrześcijańskiej wierzących spoza naszego kraju.
 • Nie tylko tworzenie struktur, ale również zaszczepienie, pokazanie metody Światło-Życie.
 • Zakładanie Centrów Ewangelizacji Światło-Życie.
 • Wysyłanie wolontariuszy (misje).
 • Szerzenie świadomości misyjnej w Ruchu.

            METODY POSŁUGIWANIA

 • Przekazanie tego co ewangeliczne, a nie tego co kulturowe, dostosowanie formacji do miejscowej kultury.
 • Tworzenie wspólnot na miejscu (diakonia stała).
 • Świadectwa, spotkania w parafiach, slajdowiska, budzenie ducha misyjnego w Ruchu.
 • Wysyłanie pełnych ekip ewangelizacyjnych – ksiądz + świeccy (sytuacja idealna).
 • Krótkie doświadczenia misyjne w pełnych zespołach (diakonii).

14567625_10207188978149469_7326188580061144078_o
Formacja:
Podstawową formacją są comiesięczne spotkania Diakonii w każdy 2 CZWARTEK miesiąca, pl. Generała Sikorskiego 13, g.20.00.
Najbliższe spotkania:
6.04
11.05
8.06
Oaza Jedności Diakonii Misyjnej: 31.03 – 2.04, Lutomiersk koło Łodzi.
Odrobina historii:
Chociaż Diakonia Misyjna w Ruchu Światło – Życie jest najmłodsza i działa zaledwie kilka lat, to jesteśmy pewni, że była ona od zawsze w sercu ks. Franciszka Blachnickiego. Ponad 30 lat temu ks. Franciszek napisał w Liście z Boliwii takie słowa: „Ruch Światło-Życie ze swoim charyzmatem ewangelizacji i „Ewangelii wyzwolenia” ma do spełnienia w Boliwii oraz w innych krajach Ameryki Południowej wielką misję o kluczowym znaczeniu. W podjęciu tej misji leży przyszłość Ruchu!”.
Diakonia Misyjna w Ruchu zrodziła się wraz z animatorkami i animatorami oazowymi, którzy zaczęli wyjeżdżać na posługi misyjne do różnych krajów i angażowali swoje wspólnoty do modlitwy i wsparcia. Najpierw Zambia, potem Kazachstan. Animatorzy byli za granicą kilka miesięcy, inni rok i dłużej. Zaczęło się od Warszawy, ale wraz z wyjazdem animatorów z innych diecezji zaczęły powstawać kolejne diakonie.
W wakacje 2007 roku biskup Janusz Kaleta z zachodniego Kazachstanu prosił oazowiczów o wolontariat misyjny w jego diecezji. Napisał nawet list do Ruchu Światło-Życie – ówczesny warszawsko-praski moderator diecezjalny odczytał go na Dniu Wspólnoty i na kanwie hasła roku „Idźcie i głoście” zaczął zachęcać do otwartości serca. Niemalże od razu zgłosiła się Kasia. Wtedy właściwie powstała diakonia misyjna.
22.01.2011 Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie powołał Centralną Diakonię Misyjną a tym samym wskazał, że jest to droga Ruchu. Odpowiedzialnym Centralnej Diakoni Misyjnej został Marcin Skłodowski z Diakoni Warszawskiej. 30.01.2016 Moderator Generalny mianował nowych odpowiedzialnych za CDMis, którymi zostali Ania i Przemek Wieczorek z Łodzi.
 
Diakonia Misyjna w Krakowie
To historia nierozerwalnie połączona z Kenią. W grudniu 2013 roku do Kenii wyjechała Iza, w lutym 2014 Judyta. Po kilkumiesięcznych misjach i pierwszych w Afryce rekolekcjach oazowych 1 st. ONŻ pozostał zapał, którego nie dało się już ugasić. W 2015 roku kolejni animatorzy z Krakowa: Piotrek, Agnieszka oraz Judyta wyjechali na miesiąc do Kenii, aby poprowadzić rekolekcje 1 i 2 st. ONŻ. Grupa, która zaczęła się przygotowywać do tego wyjazdu stanowi zalążek powstawania Diakonii Misyjnej. W roku 2016 zaczęliśmy się spotykać już jako Krakowska Diakonia Misyjna, głównym celem znów była Kenia, tym razem jechało już nas z Diecezji 5: Ania, Patrycja, Iza, Kasia, Judyta, a Piotrek wyjechał na ponad pół roku. Archidiecezja Krakowska posłała nas do Kenii, na rozesłaniu w Krakowie odebraliśmy świecę oaz rekolekcyjnych (1 st. ONŻ oraz 10 kroków). Oczywiście Kenia nie jest dla nas jedynym miejscem misji, chcemy głosić Chrystusa wszystkim, nie zapominając jednocześnie od czego rozpoczęliśmy.