Finał VI Konkursu Wiedzy Liturgicznej

W sobotę 2 marca 2019 roku w mury krakowskiego seminarium zawitało blisko 130 młodych pasjonatów liturgii wraz ze swoimi katechetami i animatorami. Ta niecodzienna sytuacja była spowodowana finałem VI edycji Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla uczniów szkół średnich i podstawowych, organizowanym przez Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej” we współpracy z Naukowym Kołem Teologicznym WSD AK. Niezmiernie cieszy fakt, że w konkursie uczestniczyli pasjonaci z sześciu różnych diecezji, co sprawia, że można mówić o ogólnopolskim zasięgu konkursu..

Po powitaniu młodzi adepci liturgiki przystąpili do rozwiązywania zadań, które tradycyjnie już wymagały nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim zastosowania jej do rozwiązania konkretnych problemów, czy też zrozumienia tekstu.

W czasie, gdy komisja konkursowa złożona z kleryków i członków Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej sprawdzała prace, na uczestników finału czekało kilka atrakcji. Po szybkiej kawie miało miejsce spotkanie z siostrą Matą Łopion CHR, koordynatorem Ośrodka katechumenalnego, działającego przy kościele św. Marka, który jest znany wszystkim oazowiczom z piątkowych celebracji dziesięciu Kroków Ku Dojrzałości Chrześcijańskiej. Również temat wystąpienia był nam szczególnie bliski, ponieważ siostra przybliżyła słuchaczom historię i znaczenie teologiczne instytucji katechumenatu. Potwierdzeniem słów prelegentki były świadectwa neofity oraz katechumena, które zainspirowały uczestników do zadawania pytań. Po spotkaniu z instytucją katechumenatu młodzież miała okazję wysłuchać mini koncertu kleryckiego zespołu KAIROS.

Wreszcie nastąpiło długo wyczekiwane podsumowanie tegorocznej edycji konkursu. Na początku swoje słowo skierował do młodych pasjonatów liturgii gospodarz finału, świeżo upieczony rektor WSD AK, ks. dr Andrzej Tarasiuk. Następnie przemawiał ks. Ryszard Gacek, prezes Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej”. VI edycję podsumował i w imieniu komisji ogłosił wyniki pomysłodawca i organizator konkursu, prezes Naukowego Koła Teologicznego WSD AK, kl. Szymon Kapłon.

Jak zauważyli sami uczestnicy, udział w konkursie zmotywował ich do pogłębiania tematyki teologii liturgii nie tylko na płaszczyźnie intelektualnej, ale także duchowej i egzystencjalnej. Żywimy głęboką nadzieję, że przez ich wysiłki w przygotowania konkurs osiągnie swój najważniejszy cel, jakim jest świadome przeżywanie celebracji liturgii i życie nimi w naszej codzienności.

Jesteśmy przekonani, że uczestnicy, zachęceni tegoroczną edycją, z entuzjazmem przystąpią do konkursu w przyszłym roku. Jesteśmy także wdzięczni księżom, katechetom i animatorom, bez których ofiarnego zaangażowania nasza inicjatywa nie trafiłaby do tak szerokiego grona odbiorców. Liczymy na ich zaangażowanie w kolejnej edycji, na którą już dziś serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na temat historii, idei konkursu, materiałów promocyjnych, a także zapowiedzi kolejnych edycji dostępne są na naszej stronie www: konkursliturgiczny.pl 

Organizatorzy AKWL

Post Author: Michał Grzyb