GN: ZaSMAKowali wspólnoty

Sanktuarium św. Jana Pawła II aż do wieczora 22 września tętniło życiem za sprawą zgromadzonych tam młodych z archidiecezji krakowskiej.

SMAK, czyli odbywające się po raz pierwszy Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej jest owocem współpracy między różnymi wspólnotami diecezji. – W nawiązaniu do nazwy wymyśliliśmy, że trzeba naszemu życiu nadać smak. Uważamy, że najlepszy smak nadaje nam bycie we wspólnocie Kościoła i w tych małych wspólnotach – tłumaczy ks. Łukasz Michalczewski, duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej. – Doświadczamy w nich miłości drugiego człowieka, jego problemów, radości, a to wpływa na nas. Również doświadczenie dzielenia się słowem Bożym, które we wspólnotach się dokonuje sprawia, że człowiek się uaktywnia, umacnia się i uświęca – dodał.

Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów z zespołem niemaGotu oraz z Wodzirejami z Krakowa. – Bardzo podobał mi się entuzjazm prowadzących. Nauczyli nas wielu zabaw i podzielili się cennymi radami dotyczącymi animowania na imprezach. Na pewno wykorzystam je u siebie w parafii – stwierdził Janek. Następnie odbyły się Targi Wspólnot, na których obecni byli przedstawiciele m.in.: Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich, KSM-u, Góry Dobra oraz Beczki.

O 16.30 na Białych Morzach odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Nawiązując do przypowieści o siewcy zachęcił do zadania sobie pytania: „Co dzieje się we mnie ze słowem Bożym, które jest do mnie kierowane?”. Obok postaw charakteryzujących ludzi, którzy nie trwają przy słowie Bożym z powodu pokus i zagłuszających informacji, wskazał na tych, którzy wytrwale walczą o zachowanie czystego serca i dobroci.

– Ludzie o sercu szlachetnym i dobrym zatrzymują w sobie Boże słowo. Ono nie ginie, nie jest zagłuszone, nie jest spętane. Ono działa w tych sercach i jest dla nich natchnieniem, i siłą rozwoju – mówił arcybiskup. Jako wzór owocowania słowa Bożego podał św. Stanisława Kostkę. – Piękna postać i wcale nie taka wyrwana z człowieczeństwa, taka nijaka, taka świętoszkowata. Chłopak z krwi i kości, który wiedział, czego chce i dał się Panu Bogu prowadzić, potrafił wejść w konflikt ze swoim światem i być znakiem sprzeciwu – zaznaczył.

Na końcu, wspominając spotkanie młodych z Janem Pawłem II, które miało miejsce w Poznaniu w 1997 roku, abp M. Jędraszewski powiedział: – Chciałbym także wobec was powtórzyć te słowa Jana Pawła II Wielkiego: „Na młodych nigdy się nie zawiodłem”.

Po Mszy św. konferencję wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Dotyczyła smaków, których doświadcza człowiek wierzący, a które sprawiają, że życie jest lepsze. Wśród 10 najważniejszych wymienił m.in. smak wartości. – Gdyby postawić człowieka przed bazyliką św. Piotra w Rzymie, to nie ma wątpliwości, że choć cudowna, jest mniejszą wartością niż żebrak, który przed nią leży. (…) Kiedy jestem wierzącym człowiekiem, kiedy przychodzę do Jezusa, gdy gnębią mnie ludzie i sam się gnębię, to Chrystus mówi: „jesteś drogi w moich oczach, nawet za ciebie umarłem!” – wyjaśnił ks. Węgrzyniak.

Jednym z ostatnich punktów programu był koncert, na którym wystąpili Siewcy Lednicy, Wodzireje z Krakowa oraz niemaGotu. Radość oraz energia, które towarzyszyły wszystkim tańczącym i śpiewającym rozgrzały nawet największych zmarzluchów.

opracowała an. Justyna Zygmunt

za: www.krakow.gosc.pl 

Post Author: Michał Grzyb