III st. ONŻ w Rzymie

„Iam parata sunt omnia”

Kiedy nadszedł czas uczty, posłał swego sługę, aby powiedział zaproszonym: Przyjdźcie, bo już wszystko jest gotowe (Łk 14, 17)

Przyjaciele!

Tym wezwaniem z przypowieści, którą opowiedział Jezus, a którą relacjonuje nam św. Łukasz Ewangelista ponawiam zaproszenie wobec wszystkich pełnoletnich archidiecezjan krakowskich, którzy kontynuują swoją formację po drugim stopniu, albo nawet i już ją w ogóle zakończyli, do wspólnego przeżywania rekolekcji trzeciego stopnia w Rzymie: Przyjdźcie, bo już wszystko jest gotowe! (Łk 14, 17). Tak! Wszystko jest gotowe! Brakuje tylko Was i pewności, że zaproszeni zjawią się na przygotowanej uczcie.

Niestety, czas pandemii demotywuje nas i odbiera nam pewność do tego, co jeszcze przed dwoma laty mogło uchodzić za coś absolutnie pewnego i nie możliwego do odwołania. Stąd te kilka słów i informacji, które jestem Wam winien i jednocześnie prośba o to, abyśmy byli cierpliwi wobec tego, na co nie mamy większego wpływu. Proszę, złóżmy nadzieję w Panu, i prośmy Go pokornie, aby to co dla nas przygotował, mogło się zrealizować w Wiecznym Mieście.

Przygotowanym miejscem jest Dom Sióstr Elżbietanek, na via Dell’Olmata 9, na wzgórzu Eskwilińskim, około 150 metrów od Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam pokoje dwu-, trzy-, cztero- osobowe, każdy z łazienką w środku, czeka na nasze przybycie. Skoro śpimy w hotelu, to nie musimy myśleć o śpiworach, karimatach i poduszkach, gdyż to wszystko zastaniemy na miejscu.

Wyżywienie, za które będzie odpowiadać firma cateringowa przewiduje śniadanie, coś na przekąszenie w czasie naszych rzymskich wędrówek, i porządną obiadokolację po powrocie do ośrodka. Na Eskwilinie będziemy mieli także blisko do supermarketów gdybyśmy się czuli nie nasyceni, ale biorąc pod uwagę że będzie to lipiec i minimum 30 stopni, to myśli o jedzeniu również inaczej biegną w naszych głowach.

Zmiana lokalizacji na centrum Rzymu daje nam możliwość ograniczenia do minimum korzystania ze środków komunikacji zbiorowej, co pozwoli nie tylko nacieszyć się Rzymem w czasie spacerów do poszczególnych miejsc, ale i także zapewni nam większe bezpieczeństwo, gdyż statystyki podają, że to właśnie środki transportu publicznego zwiększają ryzyko zarażenia się koronawirusem. Stąd apel, abyśmy się także rozchodzili dobrze przez pierwszą cześć wakacji: ćwiczcie się w chodzeni, zaprawiajcie w spacerach, bo potem słońce będzie dodawać swoich uroków gdy będziemy kroczyć śladami świętych Piotra i Pawła.

Liturgie będziemy sprawować w miejscach właściwych poszczególnym dniom rekolekcji (nie po to jedziemy do Rzymu, żeby wyobrażać sobie miejsca o których będziemy rozmyślać). Trzeba zatem zadbać o roztropny strój, który pozwoli nam nawiedzać miejsca święte i jednocześnie przemierzać skąpane słońcem rzymskie szlaki. Panów koniecznie proszę o zabranie ze sobą alb. Materiały takie jak teksty Liturgii Godzin, śpiewniki, notatniki zostaną przygotowane i przekazane nam wcześniej, także trzeba będzie je zabrać z sobą do Rzymu.

Rekolekcje rozciągają się kalendarzowo na 17 dni, czyli zawierają 16 noclegów między 20 lipca a 5 sierpnia 2021 r. Jest to dokładnie drugi turnus rekolekcji, sugerowaliśmy przede wszystkim dostępnością lotów. Jeśli nie ulegną zmianie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa podróżujących masowymi środkami transportu to w ostatnim dniu rekolekcji przewidujemy czas na poddanie się testom na obecność COVID19 wymaganego przy przekraczaniu granic. Przybywając do Włoch trzeba okazać negatywny wynik testu na obecność COVID-19, w innym wypadku zostaje się odesłanym na 14-dniową kwarantannę. To samo dotyczy potem powrotu do Polski. Test należy wykonać na nie więcej niż 48 godzin przed wlotem do innego kraju (czyli mniej więcej od rana 19 lipca trzeba się zatroszczyć o wykonanie takiego testu).

Przewidywany koszt rekolekcji to 650 euro. Zawiera on nocleg, wyżywienie, komunikację miejską, wejściówki/bilety, ubezpieczenie. Cena nie zawiera kosztów wykonywania testu na obecność COVID-19 (w Rzymie to koszt około 25 euro) oraz nie zawiera kosztów transportu do Rzymu i z Rzymu. O to musimy się postarać we własnym zakresie, ale ze wszelką pomocą ze strony mojej i diakonii.

Pewnie najlepszym środkiem transportu okażą się tanie linie lotnicze takie jak Ryanair czy Wizzair, ich ceny w ostatnim czasie są rzeczywiście niskie. Praktyka pierwszej edycji rzymskiej trójki pokazała, że 20 kg bagaż rejestrowany był zdecydowanie wystarczający (a trzeba nam pamiętać, że musieli zaprać śpiwory, karimaty, poduszki, prześcieradła), więc ze spokojem. W dniu 20 lipca z Balic odlatują obie linie w dość bliskiej odległości czasowej od siebie: Ryanair (Kraków Balice KRK – Roma Ciampino CIA) o 18:50 i Wizzair (Kraków Balice KRK – Roma Fiumicino FCO) o 19:35. Bardzo proszę nie zaglądać i nie kontrolować cen biletów, gdyż wzrost zainteresowania konkretnymi lotami sprawi sztuczne podbijanie ich cen, więc nie utrudniajmy sobie i nie prowokujmy do wydawania większych sum na bilety.

Na koniec rodzi się pytanie: czy już kupować bilety? Przecież nie mamy pewności,  czy tegoroczne wakacje i obostrzenia sanitarne pozwolą nam na swobodną turystykę zagraniczną? Owszem. Tego w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie być pewni. Można zatem jeszcze się wstrzymać, czekając na rozwój , choć chyba lepiej powiedzieć na zwój sytuacji. Jeśli ktoś widzi, że ich aktualna cena jest na tyle niska (według subiektywnego odczucia), że warto zaryzykować np. 70 PLN to można podjąć ryzyko na własną odpowiedzialność. W tym momencie przykładowo linia Ryanair daje możliwość do końca czerwca na zmianę daty lotu bez podawania przyczyny (ewentualne koszty mogą wynikać z różnicy cenowej biletów). Gdyby ktoś uznał, że bardziej opłacalne jest wcześniejsze przybycie czy późniejszy odlot, o dzień, czy dwa dni, to proszę o informację, abym mógł zatroszczyć się o sprawy noclegowe. Można zatem ryzykować, ale nie wiemy jak sytuacja będzie się kształtować. Obserwujemy ją na bieżąco, i obiecuję, że będę informował  jak się tylko wszystko zacznie klarować.

Zostanie założona grupa na facebooku, na której będziemy się wzajemnie informować i dzielić wszelkimi szczegółami, w związku z czym będę prosił o maila z informacją o dokonanym zapisie abym mógł włączyć w wirtualną grupę rekolekcyjną. Termin płatności za rekolekcje będzie dopiero w czerwcu, więc to też daje nam jakiś minimalny komfort. Gdyby zrealizował się najczarniejszy scenariusz, czyli niemożliwość wyjazdu do Rzymu, będziemy odkrywać Rzym w naszym ukochanym mieście Krakowie.

Zawierzajmy Maryi, Matce Kościoła losy naszej formacji, miejsce w których dobry Bóg będzie chciał w nas formować i odkrywać przed nami bogactwo tajemnicy Kościoła.

Z serca Wam błogosławię z Rzymu i czekam na waszą odpowiedź na zaproszenie na ucztę, którą Pan nam przygotowuje!

ks. Bartosz Wronikowski

bartosz_wronikowski@o2.pl

Zapisy na rekolekcje III st. ONŻ rozpoczną się 15 kwietnia o godz. 20.00 przez link podany poniżej: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6FCeEBAcRFs85Ma-zoo5Sp36w9hcVUhgZLgHXtpbVRgGs0Q/viewform

Post Author: ks. Ryszard