5 rocznicę śmierci ks. Franciszka Chowańca

8 wrześniia będziemy obchodzić 5 rocznicę śmierci + Ks. Franciszka Chowańca, pierwszego i wieloletniego Moderatora Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej.


Serdecznie zapraszamy Oazowiczów na Eucharystię w intencji zmarłego Księdza Prałata, 8 września do kościoła Św. Jana Chrzciciela w Krakowie, ul. Dobrego Pasterza 117, o godz. 18.30.

Ks. Chowaniec urodził się 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy koło Oświęcimia. Ochrzczony został trzy dni później. Lata młodości przeżywał w cieniu pobliskiego obozu koncentracyjnego. Przerwaną w drugiej klasie szkoły podstawowej naukę Franciszek kontynuował po 1945 roku w Oświęcimiu, gdzie przyjął także sakrament bierzmowania i rozpoczął edukację w liceum salezjańskim. Do krakowskiego seminarium duchownego wstąpił w 1952 roku, a pięć lat później – w 1957 roku – przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

Jako wikary pracował w Sułkowicach i Nowym Targu (tam spotkał się z ks. Blachnickim, który zaraził go ideą Ruchu Światło-Życie). W 1970 roku kard. Karol Wojtyła powołał księdza Chowańca na stanowisko prefekta seminarium w Krakowie. W 1973 roku ks. Franciszek objął duszpasterstwo ministrantów w archidiecezji, rok później został członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, a w 1975 roku – rady Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Równocześnie był proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

Moderatorem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej ks. Chowaniec został w 1977 roku. Funkcję tę pełnił do roku 2001. Pod jego kierownictwem Ruch rozwijał się – w 1989 roku odbyło się 145 oaz w 42 ośrodkach.

Ks. Franciszek cały czas osobiście pracował z młodzieżą – w latach 1979-1996 uczestniczył w ponad 20 turnusach oaz rekolekcyjnych. Do zeszłego roku formacyjnego prowadził kursy i rekolekcje dla animatorów liturgicznych.

Mimo podeszłego wieku, nie przestawał być aktywny. M.in. co piątek spowiadał w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. I za każdym razem skrupulatnie przygotowywał się do takiego dyżuru.

Post Author: Michał Grzyb