Słowo Moderatora na Wielki Tydzień

Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej do Ziemi Świętej (Góra Oliwna – Jerozolima) fot. an. Aleksandra Anioł

Kraków, 4 kwietnia 2020 r.

Drodzy moi Oazowicze!

„Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia”. Przytaczając te słowa Św. Jana Pawła II i patrząc na czas, który przeżywamy zadaję sobie i każdemu z Was pytanie: Na ile jestem człowiekiem nadziei?

Od kilkudziesięciu dni mam kontakt z Wami dzięki mediom społecznościowym i widzę Waszą dużą aktywność, która się przejawia w prowadzeniu i uczestniczeniu w akcjach modlitewnych, w spotkaniach formacyjnych w diakoniach i małych grupach, w organizowaniu quizów i innych działań online. I powiem, że to Wasze zaangażowanie daje nadzieję na przyszłość. Tym zachęcacie mnie, by być człowiekiem nadziei i dawać nadzieje bliźnim. Bardzo Wam za to świadectwo dziękuję.

Dzisiaj wieczorem Nieszporami rozpoczęliśmy Wielki Tydzień – szczególny w tym roku – Wielki Tydzień #mimodrzwizamkniętych. Wielki Tydzień nadziei. Dlaczego nadziei? Bo chcemy otworzyć drzwi naszych serc Chrystusowi, który za nas umarł i zmartwychwstał. On dla nas jest codzienną mocą nadziei. On jest nadzieją naszego życia.

Chcę Was zachęcić do jak najlepszego przeżywania tego czasu w waszych domach, w gronie rodziny; do codziennego Namiotu Spotkania ze Słowem Bożym przypisanym na konkretny dzień Wielkiego Tygodnia, do codziennej modlitwy Liturgią Godzin, którą proponuje ks. Paweł Ostwald online na swoim profilu facebook, do modlitwy Różańcem, jak to czynimy od kilkudziesięciu dni wspólnie razem o 20.30 na fanpage Ruchu (w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o 12.00 – abyście w wieczornych godzinach mogli się połączyć z Waszymi wspólnotami parafialnymi drogą internetową i uczestniczyć w Liturgii Triduum Sacrum. )

Pragnę Was szczególnie zachęcić do dobrego przeżycia świętych dni Triduum Paschalnego, w czym na pewno pomogą nam materiały pod tytułem #TRIDUUMwDOMU przygotowane przez Ks. Krzysztofa Porosło, Ks. Jacka Bernacika i Diecezjalną Diakonię Modlitwy. Proszę szczególnie, tych wszystkich Oazowiczów, którzy w tym roku chcieli uczestniczyć w Rekolekcjach Triduum Paschalnego w Bystrej Podhalańskiej, aby posługując się tymi materiałami przeżyli owocnie ten czas, zachęcają także swoich najbliższych do wspólnej modlitwy. Materiały znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.krakow.oaza.pl. Dziękuję ks. Krzysztofowi, Ks. Jackowi i Diakonii Modlitwy za przygotowanie tych materiałów.

Od jutra do Niedzieli Zmartwychwstania zachęcam do akcji „SMSodMODERATORA. Chętnych proszę o przesłanie na mój numer telefonu: 501 196 569 smsa o treści: „Wspólnota Wielkiego Tygodnia” i swoje imię. Codziennie osoby, które włączą się do tej akcji otrzymają Słowo Nadziei. Chcę Was także zapewnić, że codziennie modlitwą Liturgii Godzin, Różańcem, będą się za Was, za Wasze rodziny modlił, powierzając Was wszystkich podczas celebracji Liturgii Triduum Paschalnego w Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Choć będzie nas w Sanktuarium bardzo mało – to ja wszystkich Was zabiorę na te celebracje sercem i myślą: całą wspólnotę Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, małżeństwa, rodziny, dzieci, młodzież, starszych, animatorów, moderatorów i tych wszystkich, którzy pragną w tym czasie doświadczyć nowego narodzenia. Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki, kiedy był w komunistycznym więzieniu przez ponad 4 miesiące nie mógł odprawiać Mszy Świętej i przyjmować Komunii Świętej. Przeżył wtedy mocne doświadczenie duchowe, na nowo się narodził podejmując nieustanną modlitwę i przyjmując codziennie duchowo Komunię Świętą. Ufał Bogu, miał nadzieję w Bogu i kochał Go ponad wszelkie trudności. Założyciel naszego ruchu jest dla nas świadkiem autentycznej wiary, nadziei i miłości. Dzisiaj potrzeba nie tylko mówić o jego mocnym duchowym doświadczeniu Boga, ale wejść w to doświadczenie samemu i na nowo się narodzić. Uczyńmy to. Pamiętajmy – Mamy być ludźmi nadziei. Dlatego miejmy nadzieję na swoje odrodzenie w Bogu.

Chcę Wam też podziękować. Dziękuję wszystkim wspólnotom oazowym. Za to, że mimo trudności podejmujecie różne akcje, które mają na celu umacniać Wasze wspólnoty. Dziękuję szczególnie Moderatorom i Animatorom za ich posługę. Dziękuję tym wszystkim, którzy podjęli się w naszym Ruchu szycia maseczek dla personelu medycznego: Animatorkom, Rodzicom oazowiczów i nie tylko, a także tym, którzy wsparli finansowo naszą akcję. I dziękuję osobom, które troszczą się o przygotowanie rożnych materiałów w mediach społecznościowych, a także organizującym i prowadzącym modlitwy online w tym czasie.

Kończąc chciałbym Wam powiedzieć, że tęskni się mi za Wami, za spotkaniami z Wami na Wiślnej, w Sanktuarium Św. Jana Pawła II podczas Oazy na Białych Morzach, w Domach Rekolekcyjnych w Bystrej Podhalańskiej i w Groniu. Ale naprawdę mam nadzieję, że przyjdzie taki dzień, że wrócimy do tych spotkań. Mam wielką nadzieję, że już niedługo ogłosimy z Diakonią Oaz Rekolekcyjnych grafik rekolekcji wakacyjnych i datę rozpoczęcia zapisów na rekolekcje. Mam nadzieję, że podejmując nadal formację w małych grupach drogą internetową chcecie dobrze przygotować się do rekolekcji. I o to właśnie chodzi – bo mamy nadzieję, że rekolekcje oazowe w wakacje się odbędą.

Wdzięczny za wsparcie słowem i modlitwą, wszystkim Oazowiczom, Animatorom, Moderatorom, całej ekipie Biura Ruchu Światło-Życie na Wiślnej, Siostrom Sercankom w Bystrej, pracownikom świeckim Domów Rekolekcyjnych w Bystrej i w Groniu, oraz wszystkim Przyjaciołom Ruchu życzę mocy Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest i będzie zawsze nadzieją naszego codziennego życia mimo wszelkich trudności. Życzę zdrowia, radości i odrodzenia duchowego.

Trzymajmy się Chrystusa!

Pamiętajmy słowa Św. Pawła: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

Szczęść Boże.

Ks. Ryszard Gacek

Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie

Archidiecezji Krakowskiej

Post Author: Michał Grzyb