Oaza dla Afryki, czyli projekt „Adopcja na odległość”

Ruchu Światło-Życie dba o kenijskie dzieci proponując Wam projekt „Adopcja na odległość”, Każda wspólnota, krąg rodzin, parafia czy rodzina może wesprzeć edukację konkretnego dziecka z sierocińców, szkół i ośrodków, z którymi współpracuje Diakonia Misyjna.

– Kontynuacja adopcji, której podjęliśmy się w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym wynika z potrzeby serca – mówi Agata, animator odpowiedzialny Centralnej Diakonii Misyjnej – Nasi animatorzy będąc w Afryce i widząc potrzeby dzieci nie są w stanie przejść obok tego obojętnie – podkreśla. Rekolekcje oazowe w Kenii odbywają się już od kilku lat. Przy okazji oazowicze z Polski poznają różne miejsca i osoby, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. – Nasze wyjazdy z założenia są wyjazdami ewangelizacyjnym i skierowane są na prowadzenie rekolekcji i budowanie wspólnot, ale nie można mówienia o Jezusie oderwać od życia Ewangelią. A ten projekt zdecydowanie jest potwierdzeniem tego, że żyjemy tym, o czym głosimy – zauważa Agata.

– To co uderzyło nas w Kenii, w sierocińcu SHALOM, w szkole Acts od Mercy, w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnością, to to, jak niewiele potrzeba do radości i uśmiechu tych dzieci, które maja tak mało, a wręcz prawie nic. Czas, zabawa drobne upominki przynosiły tyle dobra – mówi an. Ewa, z archidiecezji krakowskiej, która w Afryce była już dwa razy– Wiemy z drugiej strony, że bez pieniędzy na szkołę te dzieci nie mają szansy na lepszą przyszłość – podkreśla animatorka i dodaje: „Dla nas Polaków, te kwoty są o wiele bardziej realne do zebrania niż dla większości rodzin w Kenii”. Ewa w marcu 2020 wyjeżdża na 2 lata, by m.in. zajmować się „Adopcją na odległość” w Kenii.

.

„Adopcja na odległość” to sposób wsparcia konkretnego dziecka i szkół, które pomagają sierotom, dzieciom z najuboższych rodzin, czy dzieci z niepełnosprawnością. Decydując się na conajmniej roczne wsparcie mamy świadomość, że to realna pomóc dla tego dziecka oraz szkół. – Osoby, które podjęły się takiej formy pomocy otrzymują informacje o konkretnym podopiecznym – imię, zdjęcie, informacje o szkole, a z czasem o jego rozwoju, postępach, codzienności. Dostaje się jego zdjęcie. W większości przypadków będzie można również przekazać swoją wiadomość – mówi an. Weronika odpowiedzialna za projekt. – Dzięki temu można nawiązać prawdziwą więź, która może trwać nawet kilka lat – dodaje.

„Adopcji na odległość” może podjąć się jedna osoba czy rodzina, ale także wspólnota oazowa, parafia, Krąg Domowego Kościoła czy klasa w szkole. Taka forma uczy już najmłodszych współodpowiedzialności za powszechny Kościół, ale i współczucia czy empatii wobec tych, którzy mają mniej od nas.

Jak można pomóc?

1. Adoptuj jedno dziecko deklarując pomoc na rok lub kilka lat i wpłacaj miesięcznie 120 zł. Bądź z nim w kontakcie i módl się za nie.

2. Wesprzyj projekt jednorazową lub regularnymi wpłatami.

3. Powiedz o „Adopcji na odległość” swojej wspólnocie, parafii, klasie.

Chcesz się włączyć, masz pytania? Napisz na adopcja@oaza.pl a odezwiemy się i prześlemy formularz zgłoszeniowy.

Wpłacać można na konto Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie: 44 1240 1574 1111 0010 9064 5946

Post Author: Michał Grzyb