Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej

Już po raz siódmy Stowarzyszenie „Diakonia” Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz Naukowym Kołem Teologicznym WSD AK organizują Konkurs Wiedzy Liturgicznej przeznaczony dla uczniów szkół średnich podstawowych, który ma na celu realizowanie charyzmatu naszego ruchu – troski o świadome przeżywanie liturgii, jako osobistego spotkania z Chrystusem w Duchu Świętym.

W tym roku po raz pierwszy Konkurs ma charakter ogólnopolski i cieszy się patronatem honorowym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, a także Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Idea tego przedsięwzięcia opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz umożliwiają udział w pierwszym etapie swoim podopiecznym. Również każdy uczeń bez opiekuna naukowego może sam zgłosić się do jako uczestnik indywidualny.

W tym toku tematyka koncentrować się będzie na Liturgii Godzin, tak ważnej formacji oazowe. Problem Codziennej Modlitwy Ludu Bożego, istotny dla odnowy liturgicznej i osobistego przeżywania własnej wiary omówiony będzie w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin, teksty Jana Pawła II oraz Thomasa Mertona.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony w dwóch terminach: 30 listopada (sobota) w parafiach oraz 2 grudnia (poniedziałek) w szkołach. Wszystkich młodych pasjonatów, którzy uzyskają awans do finału zapraszamy 7 marca 2019 r. (sobota) w mury Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, znajdującego się przy ulicy Podzamcze 8 w Krakowie, gdzie poza zmaganiami naukowymi czeka ich także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek. Oczywiście, dzięki wsparciu ofiarodawców, dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody takie jak tablety, czytniki książek elektronicznych, dyski zewnętrzne.

Głęboko wierzymy, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy, ponieważ od samego organizacja konkursu w dużej mierze opierała się na posłudze animatorów naszego Ruchu, którzy wciąż przyczyniają się do rozwoju jego idei poprzez organizację pierwszego etapu dla swych podopiecznych, a także pomoc swoim uczestnikom w przygotowaniach do Konkursu.

Wszelkie informacje: regulamin, literatura, przykładowe zadania, materiały promocyjne i formularz zgłoszeniowy dostępne na naszej stronie: konkursliturgiczny.pl.

Aby być na bieżąco z wszelkimi relacjami, wskazówkami i materiałami promocyjnymi, a także podzielić się informacjami o konkursie ze  znajomymi i pomóc w jego promocji polecamy także nasz profil na FB!

Post Author: ks. Ryszard