Pokaz filmu „PROROK NIE UMIERA – ks. Franciszek Blachnicki” w Krakowie!

394275_blachnickiHP18a_34

Po premierze filmu „PROROK NIE UMIERA – ks. Franciszek Blachnicki” w TVP 3 Katowice wielu oazowiczów przysyłało do nas pytania, czy będzie jeszcze możliwość zobaczenia filmu o życiu ks. Franciszka Blachnickiego. Dziś  z radością możemy napisać, że jak najbardziej będzie. Oaza Krakowska dostała zaproszenie od krakowskiego odziału IPN na specjalny seans.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Adama Kraśnickiego pt. „PROROK NIE UMIERA – ks. Franciszek Blachnicki”, zrealizowanego przy współpracy Oddziału IPN w Katowicach i TVP 3 Katowice, który odbędzie się 22 lutego 2017 r., o godz. 18.00, w „Przystanku Historia” IPN Kraków, przy ul. Dunajewskiego 8. Wstęp wolny!

W pokazie weźmie udział reż. Adam Kraśnicki, dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach i Pani Dorota Seweryn – współpracownica ks. Blachnickiego, świadek historii. Po projekcji filmu dyskusja zaproszonych gości, którą poprowadzi dr Łucja Marek (IPN Kraków).  Po raz pierwszy film prezentowany był 1 grudnia 2016 r. w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Film dokumentalny prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcę „Ruchu Światło – Życie” – ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Dziś – kapłan ten reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa jest kandydatem na ołtarze.  Dowodem tego jest aktualnie zaawansowany proces beatyfikacyjny Ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.
Prezentowany film będzie próbą przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – postrzeganego także jako prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce  i w świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie Papieża Franciszka. Drugą warstwą tego filmu będzie prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu – w  lat stalinizmu i w czasie  intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech – w Carlsbergu.
Realizatorzy filmu w filmie zaprezentują opinie i osobiste refleksje osób mających okazję bezpośrednio współpracować z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie swoich wypowiedzi udzielą: kard. abp Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski; abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki; dr Adam Wodarczyk – postulator procesu beatyfikacyjnego; dr Andrzej Grajewski (Gość Niedzielny); dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach; dr Robert Derewenda, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu – ks. dr Henryk Bolczyk.
W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne) ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
Miejsca realizacji filmu:  Rybnik; Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Oświęcim, Niepokalanów, Krościenko nad Dunajcem, Warszawa oraz Lublin; a także Niemcy (Carlsberg ośrodek „Marianum”) oraz Watykan – Castell Gandolfo – Papieski Instytut Polski w Rzymie.

Post Author: Michał Grzyb