SŁOWO MODERATORA DIECEZJALNEGO

imgp3291

KOCHANI,

Czcigodni Kapłani Moderatorzy,

Czcigodne Siostry,

Drogie Rodziny Domowego Kościoła,

Kochani Animatorzy i Uczestnicy,

Rozpoczęliśmy niedawno nowy rok szkolny, a wraz z nim – nowy czas dla naszych Wspólnot. Czas bycia razem, czas formacji, czas rozwoju naszego ciała i ducha. Po przeżyciu rekolekcji wakacyjnych i naszej Pielgrzymki kalwaryjskiej, z nowym zapałem i siłami do pracy podejmujemy na nowo troskę o rozwój osobisty i osób nam powierzonych na drodze formacji deuterokatechumenalnej. To właśnie odkrycie Tajemnicy Chrztu Świętego i jego konsekwencji jest początkiem owocnego kroczenia drogą charyzmatu Światło-Życie. Na tej sprawdzonej drodze – drodze, którą zapoczątkował dla nas Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – można pewnie kroczyć za naszym Jedynym i Osobistym Panem i Zbawicielem Jezusem Chrystusem. Kroczyć drogą ku szczęściu doczesnemu i wiecznemu.

U początku jakby nowego etapu roku formacyjnego, który stanowi nowy rok szkolny, stajemy wobec wyzwań, które przed nami stoją. Zapewne jednym z nich jest troska o jak najlepsze przeżywanie do końca roku formacyjnego, czyli do COM 2017, tematu roku – „Miłosierni jak Ojciec”. Będzie to też czas, żeby wracać do radosnych spotkań z Piotrem naszych czasów, Papieżem Franciszkiem, i do słów, które do nas wypowiedział podczas wizyty w naszej Ojczyźnie. Wielokrotnie też będziemy sięgać pamięcią do radosnych przeżyć związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, w których zapewne wielu z nas bardzo aktywnie uczestniczyło. W tych wszystkich rzeczywistościach proszę Was bardzo, abyśmy wszyscy razem dbali o trwanie w prawdziwym charyzmacie Fos-Dzoe. Abyśmy pielęgnując go, szukali nowych, twórczych sposobów aby i inni mogli poznać tą drogę, która dla nas jest naszą, wybraną i taką, po której w sposób zaangażowany chcemy kroczyć.

Za nami już rozpoczęcie nowej edycji Diecezjalnej Szkoły Animatora (DSA), która od tego roku będzie realizowana wspólnie dla wszystkich kursów: KODA, KODAL, KAMuzO, KODA-ODB i KCP. Jej zajęcia odbywają się też w nowej siedzibie, w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3, w siedzibie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Ufam, że to wspólne bycie pomoże w zacieśnianiu relacji między tymi, którzy na różnych szczeblach i poziomach mają pomagać innym, ożywiać ich w kroczeniu za Chrystusem. Proszę Was wszystkich, a szczególnie uczestników poszczególnych Szkół, żebyśmy mogli to wielkie dzieło doprowadzić szczęśliwie do końca. Wraz z Diakonią DSA podjęliśmy próbę „urealnienia” posługi, jaką podejmuje animator poręczyciel. Chcielibyśmy, aby jego posługa nie ograniczała się do powiedzeniu kilku słów podczas Mszy Świętej w przeddzień sobotniej Pielgrzymki kalwaryjskiej.

To co przed nami, to również dalsza troska o formację pobłogosławionych animatorów. Zapraszam bardzo serdecznie na Oazy Modlitwy dla Animatorów, które odbędą się w terminach: 28-30 października 2016 i 21-23 kwietnia 2017 r. Pomocą do przeżywania radości ze swojego animatorstwa będzie też Jubileusz – Dzień Wspólnoty całego Ruchu Światło-Życie celebrowany jako dziękczynienie za Rok Jubileuszowy Miłosierdzia, który planowany jest na 19 listopada tego roku. Kolejną okazją do wspólnego spotkania będzie nasz Opłatek, na który zapraszam do Sanktuarium św. Jana Pawła II, na 7 stycznia 2017 r. Nową inicjatywą, która będzie następną okazją do zacieśniania naszej Wspólnoty będą Msze Święte w intencji rychłej beatyfikacji naszego Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka, które będą odbywać się w poszczególnych rejonach. I tak jeszcze w tym roku: 27 października – spotkamy się w jednej z parafii Rejonu I (Kraków-Centrum); 27 listopada – do wspólnej modlitwy zaprosi nas jedna ze wspólnot Rejonu III (Kraków-Podgórze) a 27 grudnia, w świątecznej radości, będziemy celebrować Eucharystię w Rejonie VII (Myślenice). Szczegóły będą podawane na bieżąco we wszelkich możliwych środkach przekazu. Przy tej okazji zachęcam, aby jak najwięcej z nas korzystało z tego medium, jakim jest Grupa Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej oraz „fanpage” na Fb. To, na dziś, najszybsza i najszersza możliwość przekazywania informacji. Zapraszam także na naszą stronę www.krakow.oaza.pl – jako źródła informacji o działalności naszego Ruchu.

W naszym Duszpasterstwie zaszły w ostatnim czasie pewne zmiany personalne – pożegnaliśmy ks. Krzysztofa Wąsa i s. Angelikę Borkowską CSFN. Po wielu latach współpracy (ks. Krzysztof – 5 lat, s. Angelika – w sumie 6 lat) zostali skierowani przez swoich przełożonych do innych zadań. Dziękuję Im za wspólną posługę w Duszpasterstwie „na Wiślnej” i życzę obfitości Bożych darów.

Na koniec – dziękując tym Wspólnotom, z którymi mogłem spotkać się w minionym roku – ponawiam prośbę do Wspólnot naszej Archidiecezji, abym mógł do Was przyjechać, pomodlić się, pobyć, porozmawiać.

 

Z modlitwą, Wasz –

Michał Leśniak

Moderator diecezjalny

Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie

 

Post Author: Michał Grzyb