1 rocznia śmierci ks. Prałata Franciszka Chowańca

Zbliża się pierwsza rocznica odejścia do Domu OJCA  pierwszego Moderatora w Krakowie Ks. Prałata Franciszka Chowańca. Z tej racji, w intencji o dar NIEBA dla Niego, 08. września będzie odprawiona MSZA ŚWIĘTA w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Krakowie  o godz. 18:00.
Serdecznie Zapraszam Wszystkich Oazowiczów i sympatyków Oazy do wspólnej Modlitwy!

 

Wspomnienia ks. Chowańca i bp Rysia w trakcie spotkania „Olszó…ks. Franciszek Chowaniec i bp Grzegorz Ryś wspominają „krakowskie oazowanie” w latach 1977 – 2001.
Opublikowany przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej na 15 wrzesień 2015


BIOGRAFIA Ks. Prałata Franciszka Chowańca

W dniu 08.09.2015 r. w szpitalu w Oświęcimiu, zmarł Ks. Prałat Franciszek CHOWANIEC wieloletni i zasłużony, pierwszy Duszpasterz i Moderator Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

            Ksiądz Franciszek Chowaniec przyszedł na świat 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy – niewielkiej miejscowości graniczącej z Oświęcimiem. Trzy dni później w kościele parafialnym pw. Św. Michała został włączony do wspólnoty Kościoła.

            Uroki dzieciństwa zniweczył w 1939 roku wybuch wojny oraz okupacja hitlerowska, przeżywana w cieniu pobliskiego obozu koncentracyjnego. Przerwaną w drugiej klasie szkoły podstawowej naukę Franciszek kontynuował po 1945 roku w Oświęcimiu, gdzie przyjął także sakrament bierzmowania, a następnie rozpoczął edukację w Liceum Towarzystwa Salezjańskiego. W 1952 roku, odpowiadając na Boże wezwanie, przekroczył próg Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i podjął studia teologiczne. Subdiakonat otrzymał w Kaplicy Seminaryjnej w lutym 1957 roku, dwa miesiące później został wyświęcony na diakona. 30 czerwca tegoż roku w Katedrze Wawelskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka.4

            Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach jako pierwsza mogła cieszyć się służbą księdza wikariusza Franciszka Chowańca. Poświęcił się on nie tylko pracy duszpasterskiej, prowadzeniu szkolnych katechez oraz organizacji wspólnoty ministrantów, ale też brał udział w pracach związanych z wykończeniem wnętrza nowej świątyni. W 1961 roku ksiądz Franciszek został skierowany do parafii  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, gdzie służył aż 9 lat. W tam czasie spotykał się z księdzem Blachnickim, poznawał kształtujące się dzieło oazy i Krucjaty Wstrzemięźliwości.

            W 1970 roku Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła powołał księdza Chowańca na stanowisko prefekta Arcybiskupiego Seminarium w Krakowie. W 1973 roku zostało księdzu Franciszkowi powierzone duszpasterstwo ministrantów Archidiecezji Krakowskiej. Rok później został członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, a w 1975 roku – rady wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. Równocześnie jako proboszcz otaczał opieką mieszkańców Parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

      6

    W 1977 roku Ksiądz Chowaniec został mianowany Duszpasterzem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, którą funkcję pełnił do 2001 roku. W tym czasie przeprowadził Ruch w naszej diecezji przez ciężkie dla kraju wydarzenia przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, stanu wojennego, a wreszcie obalenia komunizmu i odrodzenia suwerennej Polski. Mimo wielu trudności, czas jego posługi był okresem dynamicznego rozwoju i rozkwitu Ruchu w Archidiecezji Krakowskiej. W 1989 roku odbyło się sto  czterdzieści pięć oaz w czterdziestu dwóch ośrodkach. Ogrom pracy, jakiej wymagała organizacja Ruchu na terenie diecezji, nie był w stanie przeszkodzić księdzu Franciszkowi w osobistej pracy z młodzieżą. W latach 1979-96 uczestniczył w przeszło dwudziestu turnusach oaz rekolekcyjnych. Do dziś prowadzi kursy i rekolekcje dla animatorów liturgicznych. Ks. Franciszek został odznaczony kanonikiem E.C. w 1972 roku. cztery lata później –kanonikiem R.M. Papież Jan Paweł II uczynił ks. Franciszka 1979 Kapelanem honorowym Ojca św. a 2001 roku Prałatem honorowym.

             Podsumowaniem wieloletniej pracy pierwszego moderatora Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej niech będą słowa Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego: „(…) Ksiądz Prałat poświęcił wszystkie swoje siły dla dobra dzieci i młodzieży. Archidiecezja krakowska zawdzięcza niestrudzonej pracy Księdza Prałata tysiące świadomych katolików świeckich i wiele dziesiątek powołań kapłańskich i zakonnych, którzy przeszli formację ministrancką i oazową.”

Post Author: Michał Grzyb