Zakończyła się wizyta Papieskiej Rady ds. Świeckich w Krakowie

IMG_2738

Przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Świeckich, wraz z jej przewodniczącym kard. Stanisławem Ryłką, zakończyli trzydniową wizytę w Krakowie, podczas której podsumowano stan dotychczasowych przygotowań do ŚDM 2016.

Spotkania Papieskiej Rady do Spraw Świeckich z Komitetem Organizacyjnym odbywały się przez trzy dni w Krakowie. Poruszono wiele tematów dotyczących m.in.: przebiegu rejestracji oraz scenariuszy Wydarzeń Centralnych. Ważną kwestią była rejestracja biskupów, którzy przyjadą do Krakowa. Jej pierwszy etap już się rozpoczął. Zgłoszenia aktualnie spływają do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wkrótce rozpocznie się drugi etap online. Organizatorzy ŚDM spodziewają się udziału ok. 1000 biskupów z całego świata. Około 200 z nich będzie głosić katechezy w ponad 30 językach. System rejestracji dla pielgrzymów będzie działał w pełnym wymiarze do 30 czerwca.

Omawiano także sposób przeprowadzenia katechezy w drodze, tradycyjnego elementu ŚDM, który w tym roku nabierze wyjątkowego charakteru w związku z Rokiem Miłosierdzia. Młodzi ludzie będą mieli okazje odbyć Pielgrzymkę Jubileuszową i przejść przez Bramę Miłosierdzia. Bramy w Krakowie znajdują się m.in. w Sanktuariach św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia. Dodatkowa brama ustawiona będzie na terenie Campus Misericordiae, tak, by Ojciec Święty mógł przejść przez nią z młodymi ludźmi z różnych kontynentów.

IMG_2753

Kardynał Ryłko zwrócił uwagę, jak ważnym elementem wydarzeń centralnych ŚDM jest Droga Krzyżowa. Przypomniał, że obecność Jezusa w Tajemnicach Paschalnych – śmierci i zmartwychwstania – była ważna dla św. Jana Pawła II, gdy ustalał termin obchodów corocznego dnia młodych na Niedziele Męki Pańskiej (Niedzielę Palmową). – Niech Droga Krzyżowa będzie momentem spotkania młodych z Jezusem w centrum tajemnic paschalnych – apelował szef Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Przedstawiciele Rady i KO ŚDM odwiedzili po raz kolejny miejsca Wydarzeń Centralnych. Na Campus Misericordiae burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł oprowadził gości po powstającym Domu Miłosierdzia. Kardynał Ryłko wyraził swoją wdzięczność za przygotowanie konkretnych projektów, które pozostaną po ŚDM. – Gratuluję władzom lokalnym inicjatywy Domu Miłosierdzia, gdzie kilkanaście osób znajdzie stałe schronienie, a kolejne będą mogły korzystać z ośrodka dziennego – powiedział. Ojciec Święty poświęci dom oraz tworzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej magazyn żywności. – Tego się nie robi na dwa dni, to będzie służyć. To są wymowne znaki, które na miejscu pozostaną – dodał.

W związku z odwiedzinami miejsc, przedstawiciele dykasterii watykańskiej zwrócili uwagę na konieczność dobrego rozplanowania dróg dojścia oraz lokalizacji parkingów. Poprosili o przeprowadzenie odpowiednich symulacji i prób.

Kardynał zwrócił się również do pracowników Komitetu Organizacyjnego: – Pewnie w codziennych obowiązkach macie wrażenie, ze to was przerasta. Pamiętajcie, że nie jesteście w stanie wszystkiego do końca przewidzieć i zorganizować. Jesteśmy jednak wezwani, by dać z siebie wszystko! Kardynał porównał działanie komitetu do orkiestry. – Niezbędna jest między wami harmonia, komunia, którą trzeba budować, i której trzeba bronić  – podsumował kard. Ryłko.

Przygotowała:
Ewa Korbut
Biuro Prasowe / Press Office
E-mail: press@krakow2016.com
Web: www.krakow2016.com
Facebook: facebook.com/swiatowydzienmlodziezy

Post Author: Michał Grzyb