Ogólnopolska Pielgrzymka Wolontariuszy ŚDM

3 października pod hasłem Miejcie odwagę iść pod prąd odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Wolontariuszem nie da się być od święta. Wolontariat to pasja życia, która powinna przenikać waszą codzienność. Wolontariat to świadectwo waszej wiary – mówił do zebranych w Kalwarii  Zebrzydowskiej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z całej Polski bp Damian Muskus. Młodzież działająca na swoich parafiach, w rejonach, przy Diecezjalnych Centrach zebrała się 3 października w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym, aby modlić się o dobre przygotowania i przeżycie przyszłorocznego spotkania młodych w Krakowie.

„Miejcie odwagę iść pod prąd” – słowa papieża Franciszka stały się mottem spotkania młodych wolontariuszy ŚDM w Kalwarii Zebrzydowskiej. – Do jakiej odwagi wzywa was Ojciec Święty? To przede wszystkim odwaga przeciwstawiania się tendencjom do banalizowania miłości, do życia w  kulturze tymczasowości i powierzchowności, do unikania odpowiedzialności za siebie i za to, co  robimy ze swoim życiem. – tak tłumaczył hasło pielgrzymki szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM  Kraków 2016. Bp Muskus przewodniczył Mszy św., którą wraz z nim odprawiło w kalwaryjskim sanktuarium ponad trzydziestu duszpasterzy młodych z całej Polski.

Przedstawiciele Młodych zawierzyli wszystkich wolontariuszy Matce Bożej Kalwaryjskiej, a także zaprosili jej Święty Wizerunek do Krakowa, by tak jak w Kanie Galilejskiej „zakrzątnęła się jak dobra Gospodyni i pomogła czynić to, co mówi Syn”. – Maryjo, przychodzimy dziś do Ciebie po pomoc. Naszą siłą jest radość i optymizm młodości, wielkie pragnienie dobra i pokoju, a także szczera chęć  służenia Twojemu Synowi w Jego Kościele – wołali wolontariusze.

W homilii bp Muskus podkreślał, że ŚDM to dopiero początek drogi młodych, którzy postanowili poświęcić się posłudze wolontariatu. – Jeśli po zakończeniu spotkania młodych pragnienie bezinteresownej służby pozostanie w was żywe, jeśli będzie dla was źródłem niepokoju  mobilizującego do zmian, to będzie najpiękniejszy owoc ŚDM w Krakowie – mówił.

Młodzież w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki wysłuchała także konferencji ks. dr. Damiana Wąska podejmującej temat pielgrzymki – podążania pod prąd. Liderzy parafialni i inni zaangażowani wzięli  udział w warsztatach Wolontariatu PLUS, które dotyczyły pracy w grupach, działania zgodnie ze  swoim temperamentem oraz rejestracji na wolontariat krótkoterminowy na czas wydarzeń w Krakowie.

Młodzi przeszli także kalwaryjskimi dróżkami rozważając stacje Drogi Krzyżowej.

Na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM do Kalwarii Zebrzydowskiej spotkało się ok. 600

wolontariuszy z ponad 20 polskich diecezji (m.in. koszalińsko-kołobrzeskiej, radomskiej zamojsko-lubaczowskiej czy łomżyńskiej), a także przedstawiciele diecezji witebskiej na Białorusi oraz długoterminowi wolontariusze Komitetu Organizacyjnego z Brazylii i Kanady.

Na 10 miesięcy przed ŚDM na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło się już prawie 4000 kandydatów. Spośród zgłoszeń z kraju i z zagranicy wybranych będzie 25 tysięcy osób. Będą działać w parafiach  stref zakwaterowania, w miejscach katechez, na wydarzeniach centralnych oraz wszędzie tam, gdzie  pielgrzymom będzie potrzebna pomoc.

Ewa Korbut

Phone: +48 694553330
E-mail: press@krakow2016.com
Web: www.krakow2016.com
Facebook: facebook.com/swiatowydzienmlodziezy

Post Author: pago