Adam Szustak OP: Oczywiście, że trzeba przygotowań do ŚDM, ale ja się zupełnie nie boję czy to będzie sukces – bo będzie.

Adam Szustak OP poprowadził trzecią odsłonę rekolekcji „Dla nas i całego świata” w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach ponad 6 tysięcy osób włączyło się w modlitwę o dobre przygotowanie i przeżycie ŚDM Kraków 2016.

Już po raz trzeci wszyscy chętni mogli uczestniczyć w oficjalnym duchowym przygotowaniu do jubileuszu młodych, którego szczególne obchody odbędą się w lipcu w Krakowie, w ramach Światowych Dni Młodzieży. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka z Orędzia na XXXI ŚDM uwaga zebranych skupiła się na dwóch kolejnych uczynkach miłosierdzia: nieumiejętnych pouczać oraz podróżnych w dom przyjąć. W ramach projektu Miasto Świętych przedstawiono sylwetki św. Jacka Odrowąża i Sługi Bożego Piotra Skargi.

Tak jak w poprzednich edycjach, pierwsza część spotkania prowadzona była przez katolickich blogerów: Tomasza Adamskiego i Mateusza Ochmana. Rekolekcjonistę – o. Adama Szustaka pytali m.in. o radykalizm wiary, jakiego można uczyć się od patronów dnia.

25123817046_401bfde988_o

– Niech to będzie radykalizm miłości – nawoływał o. Szustak. Z dowcipem zauważył również: – Jak zobaczyłem zaproszenie i świętych wybranych na dzień – o. Jacka i…jezuitę – uznałem ze zrobiono to specjalnie.

Podczas dyskusji z Rekolekcjonistą poruszono też kwestię współczesnego rozumienia apostolstwa. – Można dziś mówić, że my jesteśmy apostołami. Nie chodzi jednak o to, byśmy się tak nazywali, ale byśmy byli tymi, którzy głoszą – mówił dominikanin. Zwrócił uwagę, że chodzi o przykład życia, nastawienia do codzienności.  – Jak spotykam kogoś, od kogo na 8 metrów bije chęć do życia – to się zastanawiam, skąd on to ma – stwierdził.

Ojciec Adam, w kontekście Wielkiego Postu oraz przykładu św. Jacka i Sługi Bożego Piotra Skargi, pytany był również o chrześcijańską ascezę. – Poszczenie dla poszczenia to trochę mało – stwierdził – Post wziął się z tej prostej sprawy, że mamy połączenie między duszą i ciałem. Dobry post polega na tym, że wszystko w twoim ciele woła: jeść, umieram. Ale nie zatrzymuj się na tym, niech Twoja dusza tak samo woła do Boga: nakarm mnie – tłumaczył rozmówca. Przywołał również przykład podawany przez swojego współbrata śp. o. Joachima Badeniego, znanego z praktyk pokutnych.  – O. Joachim mówił : Jak masz kogoś chorego, kogo strasznie kochasz, to co robisz? Siedzisz przy jego łóżku i nawet przez głowę Ci nie przejdzie, żeby lecieć tańczyć czy jeść. Nie pośćcie dlatego, że coś ćwiczycie, ale pomyślcie, że to jest dzień, kiedy ktoś, kogo kochacie, umiera. To jest dzień, kiedy możecie potrzymać za rękę Jezusa – wspominał o. Adam.

24855659370_9f76840bb4_o

Rekolekcjonista pytany był również o sposób na sukces Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.  – Nic nie musimy robić, wszystko jest załatwione: będzie tu Duch Święty – stwierdził, powołując się na obietnicę  z Pisma Świętego o Bożej obecności tam, gdzie gromadzi się chociaż dwóch członków Kościoła.  – Zupełnie się nie boję. Będzie Pan Bóg i będzie prorok – Papież Franciszek – dodał o. Szustak puentując: „Im mniej przygotujemy, tym mniej Bogu napsujemy. (…) Duch Święty natychmiast wchodzi w miejsce, gdzie po ludzku coś się psuje, i daje swoją łaskę”.

Podczas spotkania koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus celebrował Mszę Świętą. Po niej odbyła się konferencja o. Szustaka oraz modlitwa uwielbienia. W ich przeżywaniu pomagał m.in. zespół Owca, wraz z wokalistką Katarzyną Bogusz, która jest jedną z wykonawczyń oficjalnego hymnu ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”.

W rekolekcje „Dla nas i całego świata” włączyć się można było przez transmisję online w języku polskim lub angielskim. Na kanale YouTube o swojej obecności zapewniali młodzi m.in. z Brazylii, Wietnamu czy Kolumbii. Transmisja w mediach społecznościowych odbywała się głównie przez językowe kanały Twitter.

Czwarta część rekolekcji odbędzie się 19 marca. Głosił je będzie ks. Artur Godnarski sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, znany m.in. z organizacji Przystanku Jezus.

25060193551_11dfe139c5_o
 
Przygotowała:
Ewa Korbut
Biuro Prasowe / Press Office
E-mail: press@krakow2016.com
Web: www.krakow2016.com
Facebook: facebook.com/swiatowydzienmlodziezy
 

Post Author: Michał Grzyb