Kurs Oazowy dla Animatora Liturgicznego (KODAL)

12108724_984591808267829_169987444116623667_n

Kurs Animatora Liturgicznego Oazy w Archidiecezji Krakowskiej (KODAL) stanowi odpowiedź na potrzebę pogłębionego przygotowania animatorów odpowiedzialnych za prowadzenie formacji liturgicznej w parafii i na rekolekcjach. Jest on prowadzony przez Krakowską Archidiecezjalną Diakonię Liturgiczną, a swoją wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem dzielą się na nim kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej a także osoby świeckie, w większości związane z Diakonią.

Kurs jest przeznaczony dla osób, które uczestniczyły w rekolekcjach II˚ONŻ oraz kontynuują własną formację w Ruchu Światło-Życie. Kandydat na animatora liturgicznego musi wykazywać się umiłowaniem świętej liturgii, pogłębianiem swojej wiedzy i wrażliwości liturgicznej oraz gorliwością we wcielaniu w życie woli Kościoła, zawartej zarówno w konstytucji Sacrosanctum Concilim jak również innych dokumentach dotyczących tej dziedziny.

KODAL jest dwuletnią szkołą, w czasie której kandydat uczestniczy w szerokiej gamie wykładów, seminariów i zajęć praktycznych, pozwalających na zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających późniejszą posługę w charakterze animatora liturgicznego. Uczestnik kursu bierze udział w następujących przedmiotach:

 1. Biblistyka
 2. Duchowość Ruchu
 3. Metodologia
 4. Liturgia Godzin
 5. Formacja permanentna
 6. Moderator i ja
 7. Modlitwa wiernych i komentarze liturgiczne
 8. Msza pontyfikalna
 9. Msza – struktura, teologia, posługi
 10. Muzyka w liturgii
 11. Paramenty i sztuka sakralna
 12. Podstawy pedagogiki i psychologii
 13. Pogodne wieczory
 14. Posługa w zakrystii
 15. Prezentacja Ruchu
 16. Ruch liturgiczny i posoborowa odnowa liturgii
 17. Sakramenty
 18. Szkoła liturgii na oazie rekolekcyjnej
 19. Wprowadzenie do liturgiki

Kandydat kończący kurs powinien być przede wszystkim osobą prowadzącą pogłębioną formację liturgiczną, swoim życiem powinien dawać świadectwo pokory i pobożności oraz gorliwości w pełnieniu powierzonej sobie posługi.

Powinien on również posiadać szeroką wiedzę z zakresu liturgiki, przede wszystkim dotyczącą teologii, historii i aktualnego kształtu Mszy świętej, sakramentów oraz liturgii godzin. Powinien umieć przygotować modlitwę powszechną oraz komentarze liturgiczne, znać zasady doboru pieśni liturgicznych a także potrafić przekazać zdobytą wiedzę i umiejętności.

Pomimo wielu istotnych zagadnień, których omówienie oferuje KODAL, on sam jest jedynie drobnym krokiem na drodze do posługi animatora liturgicznego. Konieczna jest także praca własna, modlitwa, zaangażowanie a nade wszystka głęboki zachwyt nad wspaniałością liturgii, będącej „źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego”. Tylko spełniwszy te warunki posługa animatora liturgicznego będzie mogła przynieść prawdziwie owoce.

Aby zapisać się na Kurs Oazowy dla Animatora Liturgicznego (KODAL) należy wypełnić poniższy formularz:

https://goo.gl/forms/NGTMUKN1Hj7UDZxp1
Zapisy trwają od 27.08 do 24.09.
Na pierwszy zjazd (30.09) należy przynieść:

 • skierowanie od moderatora parafialnego,
 • 60 złotych – tyle wynosi roczny koszt DSA, prosimy o przyniesienie wyliczonej kwoty na pierwszy zjazd.

 


Wszystkie zajęcia stacjonarne ( nie wyjazdowe) odbędą się w budynku Uniwersytetu Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie.
Każdy zjazd rozpoczyna się wspólną jutrznią o 9.00, zajęcia trwają do 15.35.